Lätlaste kodanikupalga-teemalist FB lehte tabas küberrünnak


Kodanikupalga euroalgatuse Läti kampaanialehte Facebookis tabas neljapäeval ja reedel küberrünnak, mille käigus loodi arvukalt teemasse mittepuutuvaid reklaampostitusi, haldajale tekitati 30 dollari suurune reklaamiarve. Turvalisuse huvides plaanitakse luua täiesti uus leht ning vana käibelt kõrvaldada.

Küberrünnaku tulemusel näitab lehe “Eiropas iniciatīva par pamatienākumiem” statistika, et nende kahe päeva jooksul jõudsid selle postitused enam kui 1,6 miljoni kasutajani. Algatuse Eesti koordinaatori Jaanus Nurmoja sõnul on selge, et tegemist pole sihtrühma ehk Läti kodanikega, sest vastasel juhul ning teemakohase reklaamiga olnuks Läti allkirjasaak kasvanud paari päevaga enam kui tuhande võrra või lausa mitmekordistunud.

Euroopa kodanikualgatuse Läti koordinaatori Aija Lasmane teatel viitasid reklaampostitused Indoneesia päritolule. Nagu Nurmoja märkis, ei anna see siiski kindlustunnet, et rünnak ka tegelikult Indoneesiast lähtus. “Küll tean, et seal elab lehe omaaegne looja ning mõistagi alarmeerisin teda. Tema tagasiside põhjal tundub, et pahategijatel õnnestus kuidagi tema kontot kuritarvitada.”

Algatuse “Tingimusteta põhisissetulekud kogu ELis” allkirjakampaania kestab jõuludeni, allkirju antakse https://sign.eci-ubi.eu Eestist on praegu antud 2214, Lätis 3003 allkirja. Kokku on vaja miljon allkirja, kusjuures seitsmes riigis on vaja ületada rahvuslik allkirjakvoot, mis Eestis on 4935 ja Lätis 5640.

Läti kodanikupalga-leht loodi Facebookis 2013. aastal, eelmise kampaania ajal. Leht seisis jõude kuni läinud aastavahetuseni, mil Läti rahvuslik koordinaator tegutsema asus.