Kodanikupalga loosimine: Lätis ja Eestis elanike arvu kohta kõige enam osalejaid


Esimesele üle-euroopalisele kodanikupalga loosimisele registreerus esmaspäeva õhtuks 727 Eesti kodanikku ehk 4,6% kõigist registreerunutest, keda on kokku 15893. Ehkki registreerumine on lõppenud, võib osalejate arv korraldajate sõnul siiski mõnevõrra ka suureneda, kuna kõik registreerunud ei pruukinud kinnitust enda osalemise kohta koheselt saata.

Kõige enam osaleb loosimisel Kreeka kodanikke– 4090 inimest. Järgneb Läti 3763 osavõtjaga. Üle tuhande osavõtja on ka Saksamaalt (2007) ja Itaaliast (1137). Suhtelt elanike arvu juhivad seda edetabelit aga Läti ja Eesti – 100 tuhande elaniku kohta on Lätist 195 ning Eestist 55 loosimisel osalejat. Esinelikus on ka Kreeka ja Bulgaaria , vastavalt 38 ja 11 osavõtjaga 100 tuhande elaniku kohta.

Bildschirmfoto 2021-06-14 um 22.31.19Iga loosimisel osaleja saab teisipäeva jooksul oma e-mailile oma isikliku loosimise numbri. Annetustest kogutud 9600 eurot makstakse loosimise võitjale välja aasta jooksul kodanikupalgana 800 eurot kuus. Võitja ei saa enam edasistel loosimistel osaleda, ülejäänutest saavad aga automaatselt järgmisel loosimisel osalejad. Loosimine toimub 16. juunil algusega kell 21 Eesti aja järgi, videoülekanne on jälgitav vastavas Facebooki ürituses. Sarnaselt sellega toimuvad ka järgmised loosimised iga kord, kui annetustest koguneb 9600 eurot. Järgmise loosimise fondi on praeguseks kogunenud 386 eurot.

Kodanikupalga loosimist viib läbi Hollandis registreeritud vabaühendus UBI4ALL , mis loodi Saksamaal tegutseva ühingu Mein Grundeinkommen eeskujul. Sakslaste ühing on kodanikupalga loosimisega tegelenud pikemat aega, mullu aga alustati omapoolse kodanikupalga-uuringuga. Täna (15. juunil) algab uuringu viimane etapp, mille sisuks on kodanikupalga katsetamine. 1500 katseisikust 122-le makstakse kolme aasta jooksul ilma tingimusteta 1200 eurot kuus. Ülejäänud moodustavad võrdlusrühma, mis ei tegutse siiski päris tasuta – rühma liikmetele on ette nähtud kompensatsioon tagasiside ankeetidele vastamise vaeva eest.

Loosimisega antakse Euroopa Liidu kodanikele võimalus katsetada enda peal kodanikupalga mõju nende igapäevaelule ning elus tehtavatele valikutele. 800 eurot kuus on samas suurusjärgus Euroopa Liidu riikide keskmise suhtelise vaesuse piiriga. Erinevate hinnatasemete tõttu on selle ostujõud küll riigiti erinev – näiteks kõrgeima hinnatasemega Taanis tähendab 800 eurot sedasama mis Eestis 485 eurot.