Kodanikupalk osaks koroonakonsensusest


Eesti Päevalehe pakutud koroonakonsensuse valguses ei jää mul muud üle kui meenutada kaht mullust avalikku kirja, mis kutsusid riigijuhte võtma kiiremas korras kasutusele kodanikupalk. Need üleskutsed ei ole oma aktuaalsust siiani kaotanud, kuigi nüüd peame juba rääkima mitte enam 343, vaid vähemalt 400 eurost kuus, valitsus on muutunud ning üle Euroopa Liidu kogub allkirju ametlik kodanikualgatus tingimusteta põhisissetulekute kasutuselevõtuks (https://sign.eci-ubi.eu). Võetagu alljärgnevat koroonakonsensuse täiendusena.

Jaanus Nurmoja: koroonakriisi vaenutsevaid osapooli lepitaks kodanikupalk. Siis ei pea ka vaktsiinist keeldujat vallandama - Eesti Päevaleht (delfi.ee)

Lisaks kodanikupalga humanistlikule ja sõltuvussuhetest vabastavale küljele tõi Covid-19 omal julmal moel esile selle kasutuselevõtu otstarbekuse. Kui iga üksikisiku toimetulek on tagatud, siis kaasneb sellega mitu efekti. Esiteks tähendab see tulubaasi stabiilsust neile sektoritele, mis pakuvad igapäevaselt vajalikke tooteid ja teenuseid. Inimestele ei kuhju enam maksmata arveid. Teiseks see, et kui tööandja on kriisi tõttu sunnitud töötajaid koju saatma või oma uksed sootuks sulgema, siis pole vaja teha kulutusi kodus paremaid aegu ootavatele töötajatele. Piisab, kui neile on olude paranedes tagatud võimalus tööle naasta. Järelikult pole siis vaja ka riigilt palgatoetust kerjata ning valitsus ei pea tegelema ettevõtjate jagamisega sikkudeks ja lammasteks.

Siinkohal ei saa ma üle ega ümber sellestki, et osa tööandjaid on vaktsineerimata töötajaid vallandanud. Kindlasti pahandan neid, kelle unistustes antivakserid tühistatuna nälja ja koroona läbi kõngevad, kuid see vallandamine on halb lahendus. Miks ei võiks töösuhet ajutiselt peatada kuni olude normaliseerumiseni? Kodanikupalgaga oleks selline lahendus veel eriti asjakohane. Nagu eespool ütlesin, ei pea tööandja siis kellelegi kodus istumise eest palka maksma, kui on kasutusel kodanikupalk, mis katab esmavajalikud kulud.

Meenutades 23. oktoobri meeleavaldust soovitan igaühel, eriti aga korraldajatel endalt küsida – kas see on vaba ühiskond, kus vaktsineerimine on vabatahtlik, kuid oma poliitilisi seisukohti ei julgeta avalikult välja öelda, sest kardetakse töökoha kaotust, tõrjutust tööturul (tühistamist) ja tagajärjena vaesust? Kus perevägivalla ohver ei saa halvast suhtest lahkuda, sest ta on vägivaldsest kaaslasest täielikus majanduslikus sõltuvuses? Kus ollakse pahatihti valiku ees – kas surra nälga või pakkuda intiimteenuseid?

Julgen väita, et kui miski üldse taotleb reaalselt vaba ühiskonda vabade kodanikega, siis on selleks Euroopa kodanikualgatus “Tingimusteta põhisissetulekud kogu ELis”. Allkirju ( https://sign.eci-ubi.eu ) kogutakse vähemalt 16-aastastelt Euroopa Liidu liikmesmaade kodanikelt kuni 25. juunini 2022.

Kodanikupalgaga ühiskond on vaba, sest inimeste valikuvabadust ei piira vaesumishirm. See ühiskond on vaba  isegi juhul, kui riik täiesti lukku keeratakse ning inimeste ja viiruste vaba liikumist igal võimalusel piiratakse. Enam ei saa olla küsimust “kas seda on vaja”, vaid “kuidas seda rakendada” ning seetõttu on tegemist maksudebati loomuliku osaga. See on küll juba teine teema. Loovisikute olukord aga ei jätaks kodanikupalga vajalikkuses pisematki kahtluseruumi isegi siis, kui pandeemiat poleks.

Pöördumised 2020: