Kristjan Port suhtumisest kodanikupalka: siin polegi midagi suhtuda, tuleb valmis olla


Automatiseerimise tulemusel ilmselt muud võimalust ei ole kui tagada inimestele teatav ostujõud, leidis Tallinna Ülikooli professor Kristjan Port portaali tasku.delfi.ee jutusaates Eesti eso.

Kristjan Port tõi näiteks olukorra, kus firmat sisuliselt valitseb ühe omanikuga masin. Tema sõnul pole inimesel selle varandusega midagi peale hakata, kui pole kedagi, kes selle toodangut ostaks.

Lõiku alustab Kristjan Port. Saatejuht – Taavet Kase. Kuula saadet tervikuna – “Kristjan Port: uni, seks ja 1000-eurone kodanikupalk igale eestlasele. Mis meil mõtteis mõlgub?

Saatejuht küsis saate külaliselt tema suhtumist kodanikupalka suuruses 1000 eurot kuus. Kristjan Pordi hinnangul on see niisugune summa, millega saab kuu aja jooksul ära elatud ning see võimaldab inimesel keskenduda rohkem inimeseks olemisele, muutumata sealjuures laisaks.

Eesti aktivistid on viimati pakkunud välja, et sünnist saadik makstav kodanikupalk peaks katma vähemalt ühe kuu keskmised standardkulutused ühele lapsele. Praegu loetakse selleks 400 eurot kuus.

2016. aastal läbi viidud küsitluse järgi oli vaid 2% küsitletutest nõus loobuma tööst juhul, kui riik tagaks igaühele sissetuleku 300-400 eurot kuus. Statistikaameti kalkulaatori järgi oli 2021. aastal sama ostujõuga tuluvahemik 342 – 456 eurot kuus.