Pragmatism pimeda usu asemel


Mõnigi kodanikupalga idee arvustaja, kui mitte enamus neist, tahaks rahvaalgatus.ee portaalis olevas algatuses näha ettepanekut kodanikupalga kehtestamiseks. Paraku pole neil õigus. See on kõigest ettepanek tingimusteta põhisissetuleku ehk kodanikupalga idee igakülgseks professionaalsel tasemel uurimiseks. Sealhulgas katsetamiseks. Sest otsustamine nii suurejoonelise reformiidee teostatavuse ja mõju üle ei tuleks teisiti kõne allagi.

Seda koguni kodanikupalga aktivistide endi arvates. Vaevalt, et me muidu üldse räägiksime algatusest “Tingimusteta põhisissetuleku (kodanikupalga) teostatavuse ja mõju uurimisest Eestis”, mille just needsamad aktivistid allkirjastamiseks välja panid. Selleks, et sundida riigikogu poliitikuid vähemalt asja arutamagi, on vaja 1000 toetusallkirja.

Kellel oleks õigupoolest põhjust keelduda toetusallkirja andmisest? Loogiliselt võttes üksnes neil, kelle maailm variseks kokku, kui nende vankumatu usk kodanikupalga võimalikkusse või võimatusse, heasse või halba mõjusse lihtsalt põrmustuks uuringute ja katsetuste tulemuste valguses.

Aga kui sellist hirmu pole, siis tasub võtta ID-kaart (mobiil-ID sobib ka), avada algatus, lugeda tekst läbi ja anda digiallkiri. Kes mingil põhjusel ei tea, siis digiallkiri on mitte neljakohaline PIN1, mida kasutatakse isikutuvastuseks, vaid viiekohaline PIN2 kood. Seda saab anda vaid ID-kaardi või mobiil-ID abil – pangalingist ei ole kasu. Nende jaoks aga, kellel pole millegipärast võimalik digiallkirja anda, ilmub lähiajal kampaanialehele http://2017.kodanikupalk.ee allkirjaleht, mis tuleb netist alla laadida, täita ning saata tähitud kirjana lehel näidatud aadressile. Sellest antakse eraldi teada.

Tuleb tunnistada, et seni on allkirjastamine olnud oodatust loium. Jõudsin mõelda, et võib-olla polegi selline “kuiv”, pragmaatiline lähenemine nii atraktiivne, kui seda oleks kodanikupalga kehtestamise nõudmine. Samas – kuulates 29. detsembril Vikerraadio programmi Uudis+ telefonivooru jäi mulje, et enamus oleks siiski kodanikupalga katsetamisega päri. Näib, et ka Saarte Hääle lugejad võtsid idee Hiiumaast ja Saaremaast kui katsepolügoonist sõbralikult vastu.

Muide, kui teile ei anna rahu küsimus, kust kodanikupalga jaoks ikkagi raha võetaks, siis see on jällegi hea põhjus toetusallkirja andmiseks. Seegi küsimus on üks neist, millele ilma uuringuta head vastust ei saa.