Kodanikupalga katsetamise algatusele saab nüüd anda allkirju ka paberil


Kollektiivse pöördumise “Tingimusteta põhisissetuleku (kodanikupalga) teostatavuse ja mõju uurimisest Eestis” toetusallkirju on nüüd võimalik koguda ka paberile. Selleks tuleb alla laadida toetusallkirjade vorm (pdf), see välja trükkida ning pärast allkirjade kogumist saata vormil näidatud aadressile. Soovitav on igaks juhuks trükkida välja ka pöördumise täielik tekst, et seda võiks anda lugeda võimalikule allkirjastajale, kel endal interneti kasutamise võimalus puudub.

Lae alla / ava trükkimiseks PÖÖRDUMISE TÄISVERSIOON (ainult lugemiseks – saata pole vaja!)

Ehkki Eesti on üks maailma eesrindlasi e-teenuste ja internetiseerituse osas, ei pruugi kõigil olla võimalik digiallkirju anda. Algatuse eestvedaja Jaanus Nurmoja sõnul ei pruugi asi olla tingimata nn digitaalsete oskuste täielikus puudumises.

“Algatusega seotud kommentaaridest võib aru saada, et kurja juur on tihtilugu kas vananenud operatsioonisüsteemiga (Windows XP või Vista) arvuti, mille asendamine uuemaga ei ole inimesele olnud jõukohane. Teisalt võib veebilehitsejast (nt Chrome, Internet Explorer, Edge või Firefox) puududa Eesti digitaalallkirja toetav lisaprogramm ja inimene ei saa anda selle kaudu allkirja anda, kuigi ID-kaardiga autentimine õnnestub. Ning kaugeltki igaüks ei oska seda probleemi lahendada,” sõnas Nurmoja.

Ta lisas, et sugugi pole haruldane ka lihtsalt tõrjuv suhtumine ID-kaarti ja toimingutesse sellega.

Talvel 2013/2014 toimunud toetusavalduste kogumisel samasisulisele Euroopa algatusele ei tekkinud interneti teel toetamisel tõrkeid, sest Euroopa Komisjonile suunatavatele algatustele digiallkirju ei korjata. Sellevõrra rohkem peavad euroalgatustega tööd tegema riigiametnikud, kelle ülesandeks on kontrollida nimede, sünnikuupäevade ja aadresside järgi isikusamasust.

Eesti kollektiivsete pöördumiste puhul vajavad nii põhjalikku kontrolli vaid paberkandjale kantud toetusallkirjad.