Rohkem kui 1327 Eesti häält Euroopa petitsiooni taga, ühinejatele avatud ka pöördumine Eesti peaministri poole


24. aprilli õhtul laekus informatsioon, et Eestist oli selleks ajaks antud ühtekokku 1327 toetusavaldust wemove.eu keskkonnas olevale petitsioonile, mis taotleb hädaolukorra kodanikupalga rakendamist Euroopa Liidus.

Seisuga 24. aprill 2020
Seisuga 24. aprill 2020

Ühtekokku on petitsiooni toetajaid praegu 171069, reede õhtul oli see veel alla 171 tuhande. Ka Eesti toetusavalduse arv võib juba reedeõhtusest suurem olla.

Wemove.eu portaal ei võimalda hetkel jälgida toetusavalduste hulka riikide kaupa. Informatsiooni hankis petitsiooni üks haldajatest, kes esitas sellekohase päringu portaali meeskonale. Neile on tehtud ka ettepanek portaali funktsionaalsuste täiustamiseks.

Eestis on toetusallkirjadele avatud ka kiri eriolukorra valitsuskomisjonile, mida juhib peaminister Jüri Ratas. Kirja koostajad on selle juba komisjonile saatnud, kuid sellele vaatamata kutsuvad kirja koostajad kõiki avaldama toetust kodanikupalga kehtestamiseks karantiinirežiimi ajal. Pöördumine kogub toetusallkirju CitizenOS keskkonnas.

Eesti rahvaalgatus “Tingimusteta põhisissetuleku (kodanikupalga) teostatavuse ja mõju uurimisest Eestis” kogus Riigikogusse saatmiseks vajalikud 1000 allkirja kahe ja poole aasta jooksul, 2016. aasta sügisest 2019. aasta kevadeni. Praegune Euroopa petitsioon sai Eestist samapalju toetusavaldusi vähem kui kuu aja jooksul.

Märkimisväärel hulgal toetusavaldusi sai Eestist ka 2013.-2014, aasta Euroopa kodanikualgatus (ECI) tingimusteta põhisissetuleku küsimuse viimiseks Brüsseli ametnike töölauale. Ligi 4900 toetusavaldusega ületas Eesti oma rahvusliku kvoodi, milleks oli 4500. Algatus ei jõudnud aga Euroopa Komisjoni, sest miljonit toetusavaldust aasta jooksul kokku ei saadud.

Uus samasisuline kodanikualgatus Euroopa Liidu kodanikualgatuste portaalis on kavandamisel ning kui olud võimaldavad, käivitub allkirjakampaania sel sügisel.