Iga vähemalt 16-aastane Euroopa Liidu püsielanik saab tänasest võimaluse võita loosi teel üheks aastaks tingimusteta põhisissetuleku ehk kodanikupalga 800 eurot kuus, mis on ligilähedane Euroopa Liidu riikide keskmisele suhtelise vaesuse piirile.
Loosimine toimub ühisrahastuse toel ning on osalejale tasuta. Seda korraldab Hollandis registreeritud vabaühendus UBI4ALL selleks, et eurooplased saaksid võimaluse kodanikupalka ja selle mõjusid iseendi peal katsetada ning debattdes kõlaks lisaks arvamustele ka inimeste isiklikke kogemusi.
Iga kord, kui UBI4ALL loosimisfondi koguneb ühisrahastusega 9600 eurot, loositakse see välja tingimusteta põhisissetulekuna. Igakuised väljamaksed tehakse võitjale ühe aasta jooksul. Eestis, nagu mitmes teiseski riigis tuleb sellelt küll tasuda tulumaksu ning see jääb täiel määral võidu saaja vastutusele.
Nii loosimisele registreerumine kui ka annetamine toimub veebilehel https://ubi4all.eu . Selle tõlgete esialgsed versioonid on üldiselt parandatud, kuid hiljem võidakse üksikuid parandusi veelgi teha. Otselink eestikeelsele versioonile on https://ubi4all.eu/et
Kuidas toimub ubi4all annetamine pangaülekandega. ubi4all on eksperiment, mille käigus pannakse annetajate toel loosimisele aasta kodanikupalk 800 eurot kuus. Nii kui loosimise fondi koguneb 9600, toimub loosimine. vt https://ubi4all.eu
Posted by Tingimusteta baaselatis – kodanikupalk Eestisse ja Euroopasse on Neljapäev, 19. november 2020
Ühingu UBI4ALL loomise üheks ajendiks oli praegune allkirjakorje Euroopa kodanikualgatusele tingimusteta põhisissetulekute kasutuselevõtuks, millele soovitakse samuti rohkem avalikkuse tähelepanu tõmmata. Eeskujuks võeti Saksamaal tegutsev ühing Mein Grundeinkommen. Selle ühingu pakutav põhisissetulek on saksakeelsele maailmale tuttav alates 2014. aastast.
UBI4ALL algataja on Mein Grundeinkommeni endine kaastöötaja Helwig Fenner, kelle sõnul loodab uus ühing tuua sakslaste eduka “kogemuste kontseptsiooni” Euroopa Liidu tasandile.
“Tingimusteta põhisissetuleku idee ei tunne riigipiire. On aeg kehtestada Euroopa Liidu poliitikas jätkusuutlik kontseptsioon toimetuleku tagamiseks ilma mistahes tingimusteta,” märkis Fenner.
Loosimisel osalemiseks ja võidu korral selle kättesaamiseks ei esitata muid tingimusi peale selle, et osaleja esitaks enda kohta täpsed andmed. Kõiki kutsutakse aga projekti jaoks annetama, loosimise võitjad omakorda jagama hiljem oma kogemusi elust põhisissetulekuga.
Euroopa kodanikualgatuse (ECI) “Tingimusteta põhisissetulekud kogu ELis” allkirjakorje kestab ühtekokku aasta aega. Algatus on alates 25. septembrist kogunud üle 70 000 allkirja. Euroopa Komisjon võtab algatuse arvesse, kui sellele on tähtajaks kogutud miljon allkirja, sealhulgas seitsmes riigist rahvusliku künnise jagu.
Edukaim allkirjakoguja on seni olnud Sloveenia. Seal on allkirju antud ligi 5500 ehk enam kui 96% jagu rahvuslikust künnisest. Viimastel päevadel on hoogustunud allkirjakorje Saksamaal, kus on allkirju üle 31% künnisest.
Eestist oli teisipäeva ennelõunaks antud 820 allkirja ehk ligi 17 protsenti künnisest. Sellega on Eesti seitsme keskmisest edukama hulgas, kusjuures allkirjade osakaalult elanikkonna kohta Euroopa Liidus teisel kohal. Allkirjastamise hetkeseisu saab jälgida https://kodanikupalk.ee