Uus ajapikendus: kodanikupalga euroalgatuse allkirjakorje võib kesta veel aasta aega

Pealkiri
Uus ajapikendus: kodanikupalga euroalgatuse allkirjakorje võib kesta veel aasta aega
Sama tekst blogilehel

Allkirjakorje Euroopa kodanikualgatusele “Tingimusteta põhisissetulekud kogu ELis” võib kesta kuni järgmise aasta jaanideni. Seoses koroonapandeemiaga on Euroopa Komisjon taas  otsustanud pikendada mitme kodanikualgatuse allkirjade kogumise lõpptähtaega, kuna pandeemiaga seotud piirangud on kampaaniate läbiviimist jätkuvalt raskendanud. 3. juunil vastu võetud otsus puudutab neid algatusi, mis olid allkirjastamiseks avatud 1. mai seisuga või mille allkirjakorje algas vahemikus 1. maist kuni otsuse vastuvõtmiseni.

Kodanikupalga algatusele allkirjade kogumise viimane päev on nüüd 25. juuni 2022. Kampaania ei pruugi aga tingimata nii kaua kesta – korraldajad võivad selle lõpetada ka varem, kui näiteks saadakse vajalikul arvul allkirju kokku enne tähtaega. Keskööks vastu 5. juunit oli üle Euroopa liidu kogutud 122934 allkirja, sealhulgas Eestist 2240.

Kui allkirju on kokku miljon või rohkem ning vähemalt seitsmes riigis ületab nende arv rahvusliku künnise, on Euroopa Komisjon kohustatud algatuses tehtud ettepanekuga töötama. Toetusallkirju saavad anda vähemalt 16-aastased isikud, kellel on mõne Euroopa Liidu liikmesriigi (näiteks Eesti Vabariigi) kodakondsus.

Algatuses “Tingimusteta põhisissetulekud kogu ELis” taotletakse, et Euroopa Komisjon teeks oma pädevuse piires ettepaneku käivitamaks kodanikupalga kasutuselevõtu liikmesriikides. Algatuse registreerimisotsuse järgi võib selleks olla näiteks ettepanek, et Euroopa Liidu Nõukogu sõnastaks asjakohased majanduspoliitilised üldsuunised. Kodanikupalga kasutuselevõtu üksikasjade üle otsustamine aga on iga liikmesriigi enda pädevuses. 

Nagu märkis Euroopa kodanikualgatuse Eesti koordinaator Jaanus Nurmoja, võib kampaaniasse tulla uut elavnemist juuni keskpaiku.  Hollandis registreeritud vabaühendus UBI4ALL  paneb 16. juuni õhtul esmakordselt üle Euroopa Liidu  loosimisele ühe inimese kodanikupalga 800 eurot kuus üheks aastaks. Loosimise videoülekannet saab jälgida Facebookis vastava sündmuse juures. Selle valitsusvälise eksperimendi üks eesmärke on ka huvi suurendamine kodanikualgatuse vastu. Korraldajate andmetel osaleb Eestist loosimisel vähemalt 400 inimest, ühtekokku on registreerunuid enam kui 11 tuhat. Loosimine toimub iga kord, kui vastavasse fondi koguneb annetustest 9600 eurot.

Euroopa Komisjoni 3. juuni otsus allkirjastamistähtaegade pikendamiseks puudutas kokku kuut kodanikualgatust. Algatust “PIIRIDETA VALIJAD, täielikud poliitilised õigused ELi kodanikele “ saab toetada järgmise aasta 11. juunini, algatust “Tingimusteta põhisissetulekud kogu ELis” kuni järgmise aasta
25. juunini. Ülejäänud neli algatust said ajapikendust järgmise aasta 1. augustini – “Vabadus jagada”, “Õigus ravile “, “Kodanikuühiskonna algatus massilise biomeetrilise jälgimise keelustamiseks“ ja “Rohelised katuseaiad“.

Hiljuti lõppenud allkirjakorjega algatustest on esialgsetel andmetel edukas “Piirkondadevahelise võrdsuse tagamist ja piirkondade kultuuri säilitamist puudutav ühtekuuluvuspoliitika”, kus toetusavaldusi koguti enam kui miljon ning vähemalt seitsmes riigis saadi kokku rahvusliku kvoodi jagu allkirju.