Kainet meelt ja kodanikupalga katsetamist
ID
533
Kainet meelt ja kodanikupalga katsetamist

Oh seda tõejärgset aega küll ja tema kevadisi hetki. Kõigepealt levib maailmas, sealhulgas Eestis Briti päritolu libauudis Soome perustulo-eksperimendi lõpetamisest. Siis lubavad värsked valitsejad Itaalias ühtaegu kodanikupalga kehtestada ja tulumaksu alandada. Lõpuks kuulutab Jaak Aaviksoo kodanikupalga mürgiks.

Mis on õigupoolest nende seikade ühine nimetaja? Lühidalt öeldes soovmõtlemine. Soome eksperiment jätkub tegelikult kuni plaanitud lõpuni. Aga kas itaallastel on ette näidata kasvõi üht professionaalsel tasemel uuringut, mille tulemuste alusel taolisi lubadusi lennutada? Aaviksoo võib muidugi arvata, mida tahes, kuid temalgi pole oma väite tõestuseks vähemalt Eestis midagi võtta, mistõttu see jääb intellektuaalselt sama huvitavaks nagu lameda maa teooria.

Jääb vaid soovida meile kõigile kainet meelt. Ühtaegu edumeelne ja ratsionaalne eestlane annab toetava digiallkirja algatusele “Tingimusteta põhisissetuleku (kodanikupalga) teostatavuse ja mõju uurimisest Eestis”. Miks – sest ta ei taha kuulda mingeid katteta kehtestamislubadusi või hirmujutte, vaid soovib, et tõde alasti kooritaks kogu oma ilus ja ebapopulaarsuses. Algatus on üleval portaalis rahvaalgatus.ee ning otse algatusele suunab ka aadress https://algatus.kodanikupalk.ee .

Sellise uuringu läbiviimine aitaks tublisti ka Jaak Aaviksood ja tema mõttekaaslasi. Praegu pole tema artikli ligi 6500 tähemärgi hulgas isegi ühtki loogilist konstruktsiooni, mis selgitaks, kuidas lakkab töötasu olemast “inimese poolt teiste heaks tehtud töö vili”, kui inimene saab lisaks sellele ka tingimusteta põhisissetulekut, mida meil rahvakeeli kodanikupalgaks kutsutakse. Küsimus “kas kodanikupalk tapab inimkooslust ühte siduva põhiprintsiibi” (ja miks ka mitte näiteks "kas see suretaks välja "Teeme ära" koristustalgud") oleks uuringus igati asjakohane ning küllap saaks ka vastuse - eriti siis, kui jõutakse ka reaalse eksperimendini.

Tahaks muidugi veel norida mõnede allaheitlike hoiakutega rahvastikuprotsesside, sealhulgas eestlaste iibe asjus, aga see on juba eraldi teema, kus peakangelaseks hoopis kahesajalaste manifesti alguslõik. Ehkki kodanikupalga ja rahvastikuprotsesside küsimuse otsene seotus ei vaja loodetavasti lahtiseletamist.

Kuna Itaaliast juba juttu tuli, siis meenus, et juba mullu esines lubadustega kehtestada kogu Eestis kõigile kodanikupalk (õnneks ainult) paar edutut valimisliitu, seda kohalike omavalitsuste (!) valimiste eel. Oleks hea, kui Eesti uuringualgatus jõuaks riigikogu saali enne uue valimiskampaania algust. Eks see oleks ühest küljest omamoodi populismiennetus, kuid veel tähtsam oleks selge sõnum: eestlased ei tee Itaaliat.